Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
2021 Bay-Waveland Beach race results
Return to race results menu   See pictures from the race

Check your history

10-Mile RUN
1. Blaine Sullivan M 19 1:02:23  24. Dana Nelson M 61 1:30:18  
2. Jacob Turnipseed M 31 1:09:04  25. Jessica Murphy F 38 1:30:19  
3. Jace Gohres M 36 1:09:25  26. Brigette Myers F 49 1:31:30  
4. Leonard Vergunst M 65 1:09:53  27. Kate Bertheaud F 32 1:32:07  
5. Trevor Gayten M 28 1:10:35  28. Dana Thompson M 54 1:32:16  
6. Dallas Stricker M 14 1:11:10  29. Paraskova Bruton F 24 1:33:12  
7. Robert Daiss M 53 1:11:22  30. Tina Fritz F 48 1:37:46  
8. Mark Lightell M 28 1:11:30  31. Tamara McConnell F 56 1:38:00  
9. Anthony Ives M 15 1:11:38  32. Paula Griffin F 35 1:38:24  
10. Justin Bertheaud M 37 1:12:26  33. Chris Strayhorn M 53 1:41:54  
11. Cody Holifield M 34 1:13:32  34. Geroldine Johnson F 44 1:43:32  
12. Zak Fanberg M 41 1:15:34  35. Bennett Carver M 70 1:44:12  
13. Megan Gohres F 34 1:16:17  36. Jace Sullivan M 55 1:48:16  
14. Sarah Taylor F 42 1:16:23  37. Ed Turnipseed M 65 1:51:29  
15. Melissa Sweeney F 31 1:17:36  38. Lauren Kulikowski F 34 1:52:42  
16. Carolyn Robbins F 47 1:18:57  39. Leanne Murray F 34 1:52:51  
17. Jim Rusch M 63 1:21:47  40. Thomas Golden M 64 1:56:09  
18. Damon Westfaul M 48 1:23:27  41. Joycelyn Craig F 65 1:57:45  
19. Joshua Johnson M 9 1:23:30  42. Debra Golden F 60 1:59:58  
20. Tommy Gayten M 58 1:26:11  43. Taylor Guild M 64 2:02:14  
21. Maureen VanDevender F 57 1:26:12  44. Myron Frerichs M 71 2:11:33  
22. Calvin Lewis M 61 1:26:26  45. Samuel Lee Stockman M 55 2:13:57  
23. Mark Bridenbeck M 61 1:28:53  46. Angela Henderson F 52 2:15:28  
Overall male
Blaine Sullivan 1:02:23
Jacob Turnipseed 1:09:04
Jace Gohres 1:09:25
Masters male
Leonard Vergunst 1:09:53
Grandmasters male
Robert Daiss 1:11:22
Seniors male
Jim Rusch 1:21:47
Overall female
Megan Gohres 1:16:17
Sarah Taylor 1:16:23
Melissa Sweeney 1:17:36
Masters female
Carolyn Robbins 1:18:57
Grandmasters female
Maureen VanDevender 1:26:12
Seniors female
Joycelyn Craig 1:57:45
MALE AGE GROUPS
12-under
Joshua Johnson 1:23:30
13-18
Dallas Stricker 1:11:10
Anthony Ives 1:11:38
25-29
Trevor Gayten 1:10:35
Mark Lightell 1:11:30
30-34
Cody Holifield 1:13:32
35-39
Justin Bertheaud 1:12:26
40-44
Zak Fanberg 1:15:34
45-49
Damon Westfaul 1:23:27
50-54
Dana Thompson 1:32:16
Chris Strayhorn 1:41:54
55-59
Tommy Gayten 1:26:11
Jace Sullivan 1:48:16
Samuel Lee Stockman 2:13:57
60-64
Calvin Lewis 1:26:26
Mark Bridenbeck 1:28:53
Dana Nelson 1:30:18
65-69
Ed Turnipseed 1:51:29
70-over
Bennett Carver 1:44:12
Myron Frerichs 2:11:33
FEMALE AGE GROUPS
19-24
Paraskova Bruton 1:33:12
30-34
Kate Bertheaud 1:32:07
Lauren Kulikowski 1:52:42
Leanne Murray 1:52:51
35-39
Jessica Murphy 1:30:19
Paula Griffin 1:38:24
40-44
Geroldine Johnson 1:43:32
45-49
Brigette Myers 1:31:30
Tina Fritz 1:37:46
50-54
Angela Henderson 2:15:28
55-59
Tamara McConnell 1:38:00
60-over
Debra Golden 1:59:58