Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
2020 Diamondhead race results
Return to race results menu   See pictures from the race

Check your history

5K RUN
1. Kevin Cooley M 17 17:25  47. Larry Kogon M 70 30:25  
2. Spencer Jones M 17 18:46  48. Geraldine Johnson F 44 30:33  
3. Jason Williams M 43 19:29  49. Madison Jones F 22 30:44  
4. John Dyar M 17 19:45  50. Stephen Cooper M 50 30:59  
5. Mark Lightell M 28 20:21  51. Lauren Kulikowski F 34 31:15  
6. Bryan Leatherman M 49 20:33  52. Leanne Murray F 33 31:21  
7. Shane Meyer M 37 20:34  53. John Gomez M 37 31:31  
8. Brooklyn Biancamano F 16 20:41  54. Lindy Delcuze F 38 31:39  
9. Olivia Leatherman F 17 20:43  55. Taylor Guild M 63 31:43  
10. Todd Nichoalos M 53 20:54  56. Evan Williams M 12 32:12  
11. Hayden LeBlanc M 26 21:02  57. Tyler McAlpine M 42 32:52  
12. Richard Boover M 38 21:06  58. Brittanie Neaves F 36 33:00  
13. Dallas Stricker M 14 21:07  59. David Baughman M 60 33:15  
14. Josiah Nobles M 14 21:10  60. Bill McGough M 73 33:46  
15. Isabel Leatherman F 17 21:18  61. Anna LeBlanc F 17 34:01  
16. Jadyn Richard F 16 22:27  62. Heather King F 32 34:07  
17. Sam Roy M 18 22:40  63. Shirley Stoker F 54 34:14  
18. Keeleigh Bilbo F 16 22:41  64. Amy Lerch F 56 34:14  
19. David Clark M 41 23:00  65. Glenda Jones F 47 34:20  
20. Joshua Johnson M 9 23:21  66. Dickie Longo M 83 34:21  
21. Haley Clark F 17 23:46  67. Joycelyn Craig F 64 34:30  
22. Tommy Gayten M 57 24:55  68. Gerald Miller M 77 34:33  
23. Lori Gaston F 44 25:10  69. Pam Corwin F 67 34:39  
24. Angie Neyer F 35 25:33  70. Allison Wyatt F 52 35:08  
25. Gavin Spiers M 8 25:48  71. Nadia Tutynina F 37 35:10  
26. Elisa Box F 32 25:53  72. Liz McLamb F 39 35:13  
27. Ken Guardanapo M 53 25:55  73. Michelle DeStarkey F 32 35:59  
28. Jason Ingram M 35 26:06  74. Kroy Kleinman M 28 35:59  
29. Jessica Mercado F 27 26:17  75. Rachael Robinson F 41 36:11  
30. Chase Owen M 38 26:22  76. Mia LeBlanc F 21 36:43  
31. Emma LeBlanc F 23 26:31  77. Angela Henderson F 52 37:54  
32. Timothy Holland M 51 26:37  78. Mallory Becnel F 33 39:07  
33. Ed Wheeler M 67 27:08  79. Pamela Williams F 48 39:13  
34. Lori Plauche F 42 27:13  80. Mark Miller M 64 39:23  
35. Molly Roy F 21 27:23  81. Colette Weber F 47 39:26  
36. Zach Van Someren M 14 28:01  82. Anglea Dees F 56 39:45  
37. Jimmy Krebs M 65 28:21  83. Mackenzie Grose F 13 39:56  
38. Todd Becnel M 54 28:43  84. Monte Luffey M 54 41:05  
39. Brian West M 33 29:00  85. Lashawn Williams F 39 41:35  
40. Tamara McConnell F 56 29:09  86. Walter Block M 78 43:04  
41. John Weber M 47 29:14  87. Charli Guest F 55 45:31  
42. Michael Truett M 66 29:41  88. Denise Granceski F 52 45:43  
43. Joe Clark M 43 29:57  89. Kim Curia F 57 45:55  
44. Jim Rusch M 63 30:14  90. Daniel Hoyt M 75 48:55  
45. Micah Van Someren M 9 30:18  91. Annette Williams F 68 50:11  
46. Amanda Richard F 41 30:24  92. Mikayla DeStarkey F 13 52:37  
1-MILE RUN
1. Brock Henley M 8 08:21  6. Madeline Plauche F 11 12:33  
2. Benji Nobles M 11 08:48  7. Gabe Spiers M 6 12:35  
3. Taylor Henley F 10 09:18  8. Gracelynn Spiers F 5 12:35  
4. Blake Henley M 12 09:52  9. Madelyn Callois F 8 13:25  
5. Juju Lacy F 11 12:30  
Overall male
Kevin Cooley 17:25
Spencer Jones 18:46
Jason Williams 19:29
Masters male
Bryan Leatherman 20:33
Grandmasters male
Todd Nichoalos 20:54
Seniors male
Ed Wheeler 27:08
Racewalkers male
Jim Rusch 30:14
Gerald Miller 34:33
Walter Block 43:04
One-mile boys
Brock Henley 08:21
Benji Nobles 08:48
Blake Henley 09:52
Overall female
Brooklyn Biancamano 20:41
Olivia Leatherman 20:43
Isabel Leatherman 21:18
Masters female
Lori Gaston 25:10
Grandmasters female
Tamara McConnell 29:09
Seniors female
Joycelyn Craig 34:30
Racewalkers female
Anglea Dees 39:45
Kim Curia 45:55
One-mile girls
Taylor Henley 09:18
Juju Lacy 12:30
Madeline Plauche 12:33
MALE AGE GROUPS
12-under
Joshua Johnson 23:21
Gavin Spiers 25:48
Micah Van Someren 30:18
13-18
John Dyar 19:45
Dallas Stricker 21:07
Josiah Nobles 21:10
25-29
Mark Lightell 20:21
Hayden LeBlanc 21:02
Kroy Kleinman 35:59
30-34
Brian West 29:00
35-39
Shane Meyer 20:34
Richard Boover 21:06
Jason Ingram 26:06
40-44
David Clark 23:00
Joe Clark 29:57
Tyler McAlpine 32:52
45-49
John Weber 29:14
50-54
Ken Guardanapo 25:55
Timothy Holland 26:37
Todd Becnel 28:43
55-59
Tommy Gayten 24:55
60-64
Taylor Guild 31:43
David Baughman 33:15
Mark Miller 39:23
65-69
Jimmy Krebs 28:21
Michael Truett 29:41
70-over
Larry Kogon 30:25
Bill McGough 33:46
Dickie Longo 34:21
FEMALE AGE GROUPS
13-18
Jadyn Richard 22:27
Keeleigh Bilbo 22:41
Haley Clark 23:46
19-24
Emma LeBlanc 26:31
Molly Roy 27:23
Madison Jones 30:44
25-29
Jessica Mercado 26:17
30-34
Elisa Box 25:53
Lauren Kulikowski 31:15
Leanne Murray 31:21
35-39
Angie Neyer 25:33
Lindy Delcuze 31:39
Brittanie Neaves 33:00
40-44
Lori Plauche 27:13
Amanda Richard 30:24
Geraldine Johnson 30:33
45-49
Glenda Jones 34:20
Pamela Williams 39:13
Colette Weber 39:26
50-54
Shirley Stoker 34:14
Allison Wyatt 35:08
Angela Henderson 37:54
55-59
Amy Lerch 34:14
Charli Guest 45:31
60-over
Pam Corwin 34:39
Annette Williams 50:11