Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
2021 Woolmarket Duathlon #3 (rescheduled from 6-19) race results
Return to race results menu   See pictures from the race

Check your history

MULTI-SPORT EVENT
1. Matt Huckaby M 37 0:55:55  38. Ed Wheeler M 68 1:19:25  
2. Caleb Earhart M 29 0:56:40  39. Ann Godfrey F 53 1:20:49  
3. Allen Stanfield M 41 0:56:52  40. Paul Gavin M 53 1:20:56  
4. Matt Storr M 43 0:57:11  41. Roxanne Jackson F 49 1:21:19  
5. Amy Stanfield F 46 0:59:09  42. Melissa Witt F 50 1:21:29  
6. Jade Babin M 44 1:00:13  43. Luke Jackson M 44 1:22:53  
7. Bart Luther M 51 1:00:20  44. Jimmy Krebs M 66 1:23:00  
8. David Shearon M 51 1:00:26  45. Jeff Nichols M 58 1:23:10  
9. Brad Cross M 34 1:00:42  46. Derek Bourgeois M 38 1:23:32  
10. Gerry Cross M 58 1:00:46  47. Dana Sharp F 34 1:23:35  
11. Leonard Vergunst M 65 1:02:17  48. Don Davis M 64 1:23:49  
12. Caroline Storr F 35 1:02:36  49. Amanda Mills F 32 1:24:31  
13. Jimmy Williams M 47 1:02:38  50. Miranda Jackovich F 43 1:25:10  
14. Evan Posey M 37 1:04:04  51. Jessica Wheeler F 34 1:25:24  
15. John Waguespack M 62 1:04:51  52. Joe Page M 32 1:25:34  
16. Yoko England F 50 1:04:57  53. Kelly Platt F 37 1:26:09  
17. Bill Barrett M 37 1:07:18  54. Jeffrey Pierce M 50 1:26:39  
18. Paul Thompson M 43 1:07:27  55. Anthony Bolton M 51 1:28:29  
19. Edgar Estrada M 33 1:09:02  56. Jason Bowie M 50 1:28:30  
20. Ed Moody M 47 1:09:46  57. Rachel Cross F 25 1:28:36  
21. Tim Kenney M 53 1:09:59  58. Cullen Hawkins M 28 1:30:14  
22. Anthony Bridges M 42 1:10:38  59. Gavin Spiers M 9 1:30:43  
23. Manning Moody M 16 1:10:42  60. Francisco Torres M 41 1:31:37  
24. Ivan Blazquez M 41 1:10:56  61. Dwayne Lovelace M 47 1:32:18  
25. Matthew Thompson M 39 1:11:31  62. Chris Lawrence M 52 1:33:15  
26. Dallas Stricker M 15 1:11:36  63. Earle Pope M 76 1:35:06  
27. Anthony Ives M 15 1:12:52  64. Brian Caroso M 44 1:36:32  
28. Carolyn Robbins F 47 1:13:02  65. Kevin Schrieffer M 51 1:36:52  
29. Dannie Skrmetta M 58 1:14:43  66. Greg Bowden M 51 1:41:03  
30. Todd Pohnert M 49 1:15:30  67. Spiro Latsis M 40 1:41:54  
31. Brannon Deugan M 38 1:16:22  68. Mike Robbins M 65 1:46:42  
32. Cindy Heiling F 42 1:16:36  69. Jerry Dodge M 61 1:47:05  
33. Dana Nelson M 62 1:16:57  70. Don Torres M 63 1:47:30  
34. Amanda Reusch F 27 1:17:22  71. Harriet Callahan F 73 1:48:29  
35. Abel Nettles M 18 1:18:05  72. Amanda Runge F 35 1:51:34  
36. Michael Henegan M 56 1:18:44  73. Clint Kane M 55 1:58:15  
37. JG Fikes M 42 1:18:50  
Overall male
Matt Huckaby 0:55:55
Caleb Earhart 0:56:40
Allen Stanfield 0:56:52
Masters male
Matt Storr 0:57:11
Grandmasters male
Bart Luther 1:00:20
Seniors male
Leonard Vergunst 1:02:17
Mountain Bikes male
Edgar Estrada 1:09:02
Brian Caroso 1:36:32
Don Torres 1:47:30
Overall female
Amy Stanfield 0:59:09
Caroline Storr 1:02:36
Yoko England 1:04:57
Masters female
Carolyn Robbins 1:13:02
Grandmasters female
Ann Godfrey 1:20:49
Seniors female
Harriet Callahan 1:48:29
Mountain Bikes female
Rachel Cross 1:28:36
MALE AGE GROUPS
12-under
Gavin Spiers 1:30:43
13-18
Manning Moody 1:10:42
Dallas Stricker 1:11:36
Anthony Ives 1:12:52
25-29
Cullen Hawkins 1:30:14
30-34
Brad Cross 1:00:42
Joe Page 1:25:34
35-39
Evan Posey 1:04:04
Bill Barrett 1:07:18
Matthew Thompson 1:11:31
40-44
Jade Babin 1:00:13
Paul Thompson 1:07:27
Anthony Bridges 1:10:38
45-49
Jimmy Williams 1:02:38
Ed Moody 1:09:46
Todd Pohnert 1:15:30
50-54
David Shearon 1:00:26
Tim Kenney 1:09:59
Paul Gavin 1:20:56
55-59
Gerry Cross 1:00:46
Dannie Skrmetta 1:14:43
Michael Henegan 1:18:44
60-64
John Waguespack 1:04:51
Dana Nelson 1:16:57
Don Davis 1:23:49
65-69
Ed Wheeler 1:19:25
Jimmy Krebs 1:23:00
Mike Robbins 1:46:42
70-over
Earle Pope 1:35:06
FEMALE AGE GROUPS
25-29
Amanda Reusch 1:17:22
30-34
Dana Sharp 1:23:35
Amanda Mills 1:24:31
Jessica Wheeler 1:25:24
35-39
Kelly Platt 1:26:09
Amanda Runge 1:51:34
40-44
Cindy Heiling 1:16:36
Miranda Jackovich 1:25:10
45-49
Roxanne Jackson 1:21:19
50-54
Melissa Witt 1:21:29